Image

Ефект метелика. Що це означає?

«Помах крил метелика в Бразилії може викликати торнадо в штаті Техас» Едвард Лоренц.   

Ефект метелика - термін у природничих науках, що позначає властивість деяких хаотичних систем. Незначний вплив на систему може мати великі та непередбачувані ефекти де-небудь в іншому місці та в інший час.

Термін «Ефект метелика» виник в 1972 році завдяки американському метеорологу Едварду Лоренцу, що виступив з лекцією на тему: «Чи може помах крил метелика в Бразилії викликати торнадо в Техасі?». Для стеження за погодою Лоренц використовував комп'ютерну модель, в якій округляв на кілька порядків довгі ряди цифр, вважаючи, що нічого не станеться. Однак він виявив, що це повністю змінило прогноз погоди в світі.

Відкриття Лоренца спростувало уявлення про те, що всі процеси в світі підпорядковані жорстким законам, а причини чітко відповідають наслідкам. Помах крил метелика символізує дрібні зміни в первісному стані системи, які викликають ланцюжок подій, що ведуть до великомасштабних змін.

Метафора «ефект метелика» в теорії хаосу виражає, що хаос - це передбачувана випадковість. Навіть найменше втручання в минуле може стати причиною найнесподіваніших парадоксів в сьогоденні. Об'єкти, відправлені в минуле, неминуче змінять його найнепередбачуванішим чином, що стане причиною тимчасового парадокса. Тимчасові парадокси поділяються на кілька категорій.

Парадокс дідуся. Згідно з цим парадоксом, ви змінюєте минуле таким чином, що існування справжнього стає неможливим. Наприклад, відправившись у минуле, ви можете знищити свого предка, що робить ваше власне існування логічно неможливим.

Інформаційний парадокс. Згідно з цим парадоксом, інформація приходить з майбутнього, а це означає, що у неї немає початку. Наприклад, уявімо, що якийсь вчений створив машину часу і відправляється в минуле, щоб розповісти секрет подорожі в часі самому собі в юні роки. У цього секрету не буде початку, оскільки та машина часу, яку створить молодий вчений, не буде винайдена ним самим; секрет її конструкції буде переданий йому його старшим втіленням.

Прогнози можна сприймати як попередження про можливі ситуації в майбутньому, а можна за допомогою прогнозів програмувати це саме віртуальне майбутнє. Всі події відбуваються в, так званому, Полі Подій, де поняття часу відсутнє. Все відбувається одночасно, але ми сприймаємо те, що відбувається, як якусь тимчасову послідовність «вчора-сьогодні-завтра».

Кожен з нас може навести безліч прикладів того, як, опинившись у потрібний час, і в потрібному місці одні з легкістю досягають того, чого інші не можуть втілити, навіть з більшими зусиллями. Причина в тому, що складні системи неоднорідні, в них є області, особливо чутливі до впливів. Невеликі втручання в ці зони значно впливають на всю систему.

Французький математик, Жюль Анрі Пуанкаре сказав: «... може статися, що малі відмінності в початкових умовах викличуть дуже великі відмінності в кінцевому явищі, мала помилка в перших породить величезну помилку в останньому. Передбачення стає неможливим, і ми маємо справу з явищем, яке розвивається з волі випадку».Коли дитина в гніві кидає іграшку зі своєї колиски, можливо, перестають існувати цілі світи.

Категорія: Факти Теги: #Факти

Вибір редактора

Image

Единственная женщина – пилот, не имеющая рук

Джессика Кокс – пилот. На данный момент ей 32 года. На премьере фильма, в котором она сыграла главную роль, Джессика, наконец-то, встретилась со своей трехлетне

Підписатись

Підпишись якщо хочеш отримувати самі популярні пости на свою пошту. Тільки саме популярне та актуальне.